Za týden na Schody!

Přesně za týden bude odstartován 15. ročník mezinárodní bikové exhibice – Pražské schody.  Je to neuvěřitelné. ale je to již celých patnáct let. co spatřil světlo světa tento unikátní závod. Od svého prvního ročníku v roce 1994 se jezdí jako Velká cena České spořitelny. Úplně prvním. legendárním vítězem se  tehdy stal  italský profesionál Daniele Pontoni...

Přesně za týden bude odstartován 15. ročník mezinárodní bikové exhibice – Pražské schody.  Je to neuvěřitelné. ale je to již celých patnáct let. co spatřil světlo světa tento unikátní závod. Od svého prvního ročníku v roce 1994 se jezdí jako Velká cena České spořitelny. Úplně prvním. legendárním vítězem se  tehdy stal  italský profesionál Daniele Pontoni. Pamětníci si možná vzpomenou. že tehdy naprosto překvapivě použil pevnou vidlici. V průběhu let se nám podařilo do Prahy dostat na start téměř celou světovou špičku. 

 

 

Přehled dosavadních vítězů

 

 

Kromě výše zmíněného Pontoniho si sjezd po Zámeckých schodech postupně vyzkoušeli: Albert Iten. Beat Wabel.  Mike Kluge.  Jerrome Chiotti. Cyrrile Bonand. Henrik Djernis. Thomas Frischknecht. Miguele Martinez.  Dario Acquaroli. Julien Absalon.  José Hermida. Christoph Sausser. Florian Vogel. Fredrik Kessiakoff – a tento výčet není zdaleka úplný. Už jen při pohledu na tato jména je slyšet cinkot medailí z těch největších bikových scén. Nechybí ani medaile olympijské! V této souvislosti není možné opomenout malého a sympatického Francouze Miguela Martineze. který červnovou Prahu navštěvoval pravidelně celých deset let. Poprvé stál na startu v Nerudovce v roce 1997. Tehdy mu visela na krku „jen“ bronzová medaile z OH v Atlantě. kde se horská kola stala poprvé součástí programu olympijských her.

src=/images/articles/old2/571.jpg

V dalších letech se stal právem světovou jedničkou. Fenomenální cyklista získal vše. co se jen dalo získat. Vrcholem jeho kariéry byl bezesporu zisk zlaté olympijské medaile na OH v Sydney v roce 2000. Pražské schody mu přirostly k srdci natolik. že nevynechal žádný ročník. Dokázal zde třikrát zvítězit! Skromný sportovec. dokonalý profesionál . skvělý člověk. Pro nás bylo v loňském roce velkou ctí. že si právě Prahu vybral k oficiálnímu zakončení svojí bohaté závodnické kariéry. Svůj poslední závod dokonce  jel v dresu Kolo pro život.  A fanoušci v Praze mu přichystali velkolepé ovace…

src=/images/articles/old2/572.jpg

 

 

Ale pojďme k nadcházejícímu ročníku.

Do Prahy se ke startu chystá obhájce dvou předchozích vítězství – Švéd Fredrik Kessiakoff. který cítí šanci vyrovnat bilanci s Martinezem. Těžkým soupeřem mu bude novopečený mistr Evropy Švýcar Florian Vogel. Bez šancí nebude ani zkušený veterán. čtvrtý z Athén – Belgičan Roel Paulissen. Oživením bude Adam Craig. historicky první americký závodník. který se postaví na start Pražských schodů. Dalším ze zahraničních favoritů je Martinezův nástupce ze země galského kohouta - Cedrik Ravanel. A k tomu absolutní domácí špička! Mezi našimi bikery nebudou chybět Jaroslav Kulhavý. Pavel Boudný. Jan Hruška. Václav Ježek. Milan Spěšný. Tomáš Vokrouhlík. Pavel Zerzan. Kamil Ausbuher a samozřejmě další.

 

Pro toho. kdo ještě neví kudy vede trasa závodu připomínáme:

startuje se v Nerudovce (před hostincem U Dvou slunců). Následuje stoupání Ke hradu až na Hradčanské náměstí (zde je také cílová brána. kde se po jedné hodině + kolo rozhodne o vítězi). Přichází ke slovu  nejatraktivnější pasáž závodu – sjezd Zámeckých schodů. Schody však ti nejlepší závodníci nesjíždí.  ale doslova skáčí. Stojí za to vidět ty nejrychlejší z nich v akci! Krátkou serpentinou se jezdci otočí do ulice Thunovská. Pravotočivou zatáčkou se dostanou na Malostranské náměstí. Čtyřicítkou proletí průjezdem na Tržiště a vzápětí zahnou do úzké Břetislavovy ulice. Hned na to je čeká strmý výjezd do Jánského vršku. Kočičí hlavy a vystouplé obrubníky budou značně komplikovat jejich stoupání. Na horizontu se stočí doleva. ale jejich utrpení  tím zdaleka nekončí. Ani Nerudovka není  jednoduchý kopec. A navíc opakovaně! Okruh měří dvanáct set metrů a během hodiny jej závodníci absolvují nejméně sedmnáctkrát! Rekord je z roku 2006. kdy vítězný Kessiakoff ujel 20 kol! Jeho průměrná rychlost tehdy překročila 26 km/hod!

src=/images/articles/old2/575.jpg

Termín konání:  středa 25.6.2008

Program začíná v 15.30. Součástí je již tradičně závod „Vipáků“ . Ředitelé. manažeři. právníci. bankovní dealeři. byznysmeni  si chtějí na „Schodech“ vybít adrenalin a ověřit v praxi. jak to na trati bolí! Jedou 3 okruhy a bude to stát za to! A nebudou chybět ani statečné ženy – ty jedou jen o jedno kolo méně. Start jejich závodu je stanoven na 16.30.

Jak bolí stoupání z Jánského vršku na Hrad si budou moct vyzkoušet také přítomní diváci. K testování bude připravená interaktivní. reálná simulace výjezdu na speciálním trenažéru. On line se mohou dokonce utkat dva naráz.

Hlavní závod začíná v 18.00. Překvapením pro diváky bude předjezdec! Vítěze můžeme očekávat v cíli pár minut po 19. hodině.

Poprvé v historii bude závod v přímém přenosu vysílat Česká televize na svém sportovním kanálu ČT 4 Sport. Diváci na Hradčanském náměstí jej mohou sledovat na obří obrazovce.

 

Takže se přijďte podívat a nashledanou za týden na „Schodech“

src=/images/articles/old2/576.jpg

 • GENERÁLNÍ PARTNER
  CS n RGB
 • HLAVNÍ PARTNEŘI
  kooperativa img scicon 174 10 v1 Praha Prague CeskoJede MMMR Spolecne Stoleti
 • ZÁŠTITA A SPOLUPRÁCE
  msmt cus praha1
 • GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
  ceska televize
 • HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
  radiožurnál
 • OFICIÁLNÍ PARTNEŘI
    CEZ_variantyBGR-1.jpg specialized Nutrend 2018 Tick Tack logo AGROFERT HOCHTIEF Birell 2017
 • MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
  iVelo logo modre logo velo ntbs Cykloserver_NEW.jpg