Hermida vítězem

 Mistr světa v cross country z roku 2010. Španěl José Antonio Hermida. vyhrál 19. ročník závodu Pražské schody - Velká cena České spořitelny. O další dvě místa na stupních se podělili čeští závodníci. Druhý skončil Kristián Hynek (Česká spořitelna-Specialized). třetí Jan Škarnitzl (Rubena Auto-Menčík Specialized).

 

 

width=640

Jedinečná atmosféra Pražských schodů... 

 

 „Byl jsem tady už počtvrté. ale vyhrál jsem jen jednou a to před sedmi lety. Vždycky zapomenu. jak je zdejší závod extrémně náročný. Ale ta atmosféra v samém centru Prahy je neopakovatelná. Tím prostředím i svou náročností jde o unikátní závod.“ přiznal Hermida. „Pražské schody pokaždé bolí. rozhodně to není žádná exhibice.“ řekl druhý Kristián Hynek. jezdec týmu Česká spořitelna-Specialized. 

 

width=640

Kristián Hynek následovaný Honzou Škarnitzlem

 

Hermida se narozdíl od některých ostatních zahraničních závodníků nebál případného zranění před Světovým pohárem v Novém Městě. „Doma bych jel stejně intervalový trénink a tenhle závod je pro přípravu ideální. Když jsem byl osloven. rád jsem na Pražské schody kývnul.Byl to dobrá příprava na Nové Město.“ prozradil José.

 

width=640

Zuzana Bakalářová. Robert Bakalář ml.. José Antonio Hermida a Jaroslav Kulhavý zavzpomínali na Bakyho.

 

Měl rovněž radost. že vítězstvím mohl složit poctu vloni zesnulému Robertu Bakalářovi. s jehož rodinou se dobře zná. „Jeho odchod mě zarmoutil.“ řekl Hermida. Závod se jel i jako Robertův memoriál a jednou z předávajících cen byla Robertova manželka Zuzana. Té předali Hermida s Jardou Kulhavým jako zástupci závodníků kytici. Všichni účastníci pak uctili před závodem památku Bakyho minutou ticha.

 

width=640

Škárna. Kristián a José v cíli hířili dobrou náladou 

 

„Opravdu mi tohle vítězství udělalo radost. Je to pokaždé strašně těžké. nechal jsem na trati duši. Navíc kluci. co jeli se mnou. byli hodně zdatnými soupeři.“ pochválil Hermida Hynka se Škarnitzlem.

Pražské schody 2012 byly schváleny jako oficiální promoakce nadcházejícího Světového poháru v Novém Městě na Moravě. kam se Hermida už dnes přesouvá. „Vůbec bych se nedivil. kdyby tam bojoval o čelní příčky. Je opravdu ve výborné formě.“ prohlásil ředitel závodu Roman Čermák.

 

width=350

Jaroslav Kulhavý

 

Míchat kartami v boji o čelní příčky měl i úřadující mistr světa Jaroslav Kulhavý. ale ve třetině závodu odstoupil. „Asi jsme od Jardy všichni čekali trošku víc. ale asi se šetřil na neděli do Nového Města. Prostě si to vyhodnotil tak. že je lepší šetřit síly ta tenhle důležitý závod. kde chce zajet co nejlepší výsledek. A Pražské schody by ho asi v tom horku stály víc sil. než čekal. Je to pochopitelné. protože mu jde o hodně.“ uvedl Roman Čermák.

Zpestřením závodu na hodinu plus jedno kolo uličkami Malé Strany a Hradčan byl unikátní tajný spurt o diamant. K němu došlo ve 38. minutě závodu. Předtím byl odjetý Hermida. ale postihl ho defekt a toho využili Hynek a Škarnitzl. kteří se na Španěla dotáhli. No a šest kol před cílem oznámil závodníkům zvonek v prostoru cíle. že v cíli dalšího okruhu se bude spurtovat o šperk v hodnotě 50 tisíc korun! 

 

width=640

Z vyhraného diamantu měl Honza velkou radost 

 

Nejlépe se s tím vypořádal Honza Škarnitzl a může ho hřát krásná cena věnovaná společností Diamonds international corporation a.s. „Měl jsem z toho velikou radost. Diamant chtěl samozřejmě každý. ale já na nic nečekal a vzal jsem za to hned po Jánském vršku. Vsadil jsem prostě na dlouhý spurt.“ prozradil Honza. „Diamant si určitě nechám. prý je to dobrá investice. No a uvidíme časem.“ dodal.

Závod jako takový si užil. „Je skvělé. že jsem dokázal obhájit loňské třetí místo. Jel jsem Pražské schody jako zakončení těžkého tréninkového bloku před Novým Městěm a nevěděl jsem. co od sebe můžu čekat. Nakonec se mi jelo dobře. ale Hermida byl k neporažení.“ uznal sportovně jezdec týmu Rubena Auto-Menčík Specialized.

Novinkou letošního ročníku bylo zařazení tzv. pumptrack. zhruba patnáctimetrového úseku dřevěné dráhy s různými hrby. Přímo před americkou ambasádou v ulici Na Tržišti byla rázem k vidění nesmírně atraktivní pasáž. „Fakt perfektní věc. bezvadná záležitost.“ rozplýval se po závodě Hermida. který na dřevěné dráze dokázal prodat své skvělé technické dovednosti nejen z cross country. ale i cyklokrosu.

 

width=640

Hermida převáděl na pumptrackové trati vzorové průjezdy 

 

Před závodem dokonce zkoušeli takový malý experiment se stájovým kolegou Jochenem Kässem z týmu Multivan Merida. Käss dupal vedle naplno po dlažbě. Merida jel bez šlapání po pumptracku. ale díky skvělé technice byl přesto rychlejší. Dráhu si fotil i americký bikrosař Brian Lopes. který v pátek pojede v Novém Městě sprinty. Měl pro ni jen slova obdivu.

„Do budoucna bychom chtěli takových prvků pro zvýšení atraktivity zařadit víc.“ prozradil Roman Čermák. Příští rok budeme totiž slavit dvacáté narozeniny Pražských schodů a měla by to být velkolepá událost. Skutečně hvězdné obsazení. A snad už teď můžeme prozradit slova José Antonia Hermidy. která po závodě řekl organizátorům. „Na tenhle závod přijedu znovu kdykoliv a pokaždé strašně rád.“

 

Text: Pavel Šastný

Foto: Markéta Navrátilová a Miloš Lubas

 

Pražské schody na ČT4

Ve čtvrtek 10. 5. si od 22:45 nalaďte sportovní kanál České televize ČT4 a podívejte se na záznam závodu z Pražských schodů. Záznam můžete také zhlédnout na internetu na i-vysilani.cz

 

 • GENERÁLNÍ PARTNER
  CS n RGB
 • HLAVNÍ PARTNEŘI
  kooperativa img scicon 174 10 v1 Praha Prague CeskoJede MMMR Spolecne Stoleti
 • ZÁŠTITA A SPOLUPRÁCE
  msmt cus praha1
 • GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
  ceska televize
 • HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
  radiožurnál
 • OFICIÁLNÍ PARTNEŘI
    CEZ_variantyBGR-1.jpg specialized Nutrend 2018 Tick Tack logo AGROFERT HOCHTIEF Birell 2017
 • MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
  iVelo logo modre logo velo ntbs Cykloserver_NEW.jpg