Škarnitzl vyhrál poprvé Pražské schody. diamant získal podruhé

Honza Škarnitzl se stal sedmým českým vítězem závodu Pražské schody v jeho dvacetileté historii. Jubilejní dvacátý ročník s historicky nejlepším obsazením vyhrál biker týmu Sram Rubena Trek před Rudim Van Houtsem z Nizozemska a Kristiánem Hynkem. 

„Jsem strašně rád. že se mi to povedlo. Tenhle závod mi hrozně sedí. Přitom jsem vůbec nevěděl. jak na tom budu. protože na svěáku v Novém Městě jsem nechal úplně všechno. Nepotkal jsem se tam úplně s ideální formou. Dvacáté místo sice nebylo špatné. ale doufal jsem v trochu lepší výsledek. Tak jsem rád. že jsem si tady spravil chu.“ řekl Honza.

width=640

Škarnitzlův vítězný finiš sledovaly podél trati stovky nadšených diváků.


Na závodníky čekal okruh dlouhý 1400 metrů se sjezdem 128 zámeckých schodů. na trati byly i umělé překážky a pumptrack. takže o atraktivní pasáže rozhodně nebyla nouze. Celý závod na jednu hodinu se jel v obrovském tempu. a tak není divu. že s nejlepšími nevydrželi ani borci kalibru Absalona. Hermidy či Martineze. Ondru Cinka zase zbrzdil defekt v první polovině závodu.

 

width=640


Medailové příčky neatakoval ani olympijský vítěz z Londýna Jarda Kulhavý. Jenže v jeho případě si vybral daň pád na svěáku v Novém Městě. „O umístění tentokrát vůbec nešlo. Potřeboval jsem si vyzkoušet. jak na tom budu v závodě. protože v tréninku se člověk nedonutí k takové intenzitě. Ruka mě po pádu přestala bolet už druhý den. natlučené koleno zátěž vydrželo. což je nejdůležitější.“ prozradil Kulhavý.
Sám tušil. že to na nejlepší asi stačit nebude. „Ale i tak jsem si závod užil. Atmosféra byla znovu super. Je vidět. že se biky v Česku posouvají pořád nahoru. Lidi začínají chodit čím dál víc. hodně fandí. Každý si to tady musel užít.“ přiznal Jarda. který Schody vyhrál v roce 2010.

 

width=640

Jarda Kulhavý

 

Protože se u něj naštěstí neobjevily žádné zdravotní komplikace. začne teď v klidu trénovat na druhou půlku sezóny. „Příští úterý pojedu závod u nás v Ústí nad Orlicí. Před pokračováním Světového poháru ve Val di Sole si dám v rámci tréninku ještě Český pohár na silnici.“ poodhalil Jarda svůj další program.


Ale zpět k finále Pražských schodů. Na špici se brzy utvořila trojice. z níž vzešli nakonec i tři nejlepší. Lukrativní sponzorskou prémii o diamant v hodnotě 50 tisíc korun zhruba v polovině závodu získal pozdější vítěz Škarnitzl. „Prémii jsem si chtěl pohlídat. když jsem zůstal vpředu. Diamant jsem tady získal už vloni. Rozhodně si ho nechám. je to dobrá investice.“ prozrazoval „sběratel diamantů“.
V posledním kole se odehrálo velké drama. Nejdřív atakoval Rudi van Houts. „Myslel jsem si. že je hotovo a že s Kristiánem pojedeme jen o druhé místo. Ale Rudi naštěstí v posledním stoupání hrozně vytuhnul. Když jsem ho míjel. věděl jsem. že vyhraju. Už jsem tady v minulosti byl na pódiu a jsem rád. že teď se mi konečně podařilo Pražské schody vyhrát.“ přiznal Honza.

 

width=640

Honza Škarnitzl a Rudi van Houts v cíli plni dojmů.

 

Kristián Hynek obsadil nakonec třetí příčku. i když většinu závodu odtáhl na špici. „Bylo to extrémně těžké jako vždycky. Tady prostě není místo. kde by si člověk aspoň na chvilku odpočinul.“ řekl Kristián. který vloni obsadil druhé místo a letos si o stupínek pohoršil. „Bedna se tady vždycky počítá. zas tolik Čechů tenhle závod nevyhrálo.“ dodal Kristián. jehož od čtvrtka čeká obhajoba prvenství na Alpentour Trophy v Rakousku.

 

width=640

Skvělá atmosféra na Hradčanském náměstí.

 

Jubilejní 20. ročník Pražských schodů. kterému jako zázrakem přálo v poslední době neustále deštivé počasí. se dá charkterizovat jako nejvydařenější ze všech ročníků. Po celém okruhu fandily davy fanoušků. tribuna na Hradčanském náměstí praskala ve švech. Závod byl samozřejmě i vzpomínkou na jednoho z jeho spoluzakladatelů. sportovního komentátora Roberta Bakaláře. který nás opustil v srpnu 2011. Všichni startující mu vzdali holt. včetně historicky prvního vítěze Pražských schody. Itala Daniele Pontoniho. Ten nechyběl mezi čestnými hosty.

 

Výsledky: 1. Jan Škarnitzl (ČR/Sram Rubena Trek) 1:03:28. 2. Rudi Van Houts (Niz./Multivan Merida) +4. 3. Kristián Hynek (ČR/Elettroveneta-Corratec) +23. 4. Pavel Boudný (ČR/Česká spořitelna-Specialized) +49. 5. Fabian Giger (Švýc./Rabobank Giant) +54. 6. Michele Casagrande (It./Elettroveneta-Corratec) +1:30. 7. Julien Absalon (Fr./BMC) +1:38. 8. Jiří Novák (ČR/Superior Brentjens) +1:59. 9. Jaroslav Kulhavý (ČR/Specialized Racing) +2:05. 10. Ivan Alvarez Gutierez (Šp./Elettroveneta-Corratec) +2:41.

 

Text: Pavel Šastný

Foto: Markéta Navrátilová a Miloš Lubas

 

 

 • GENERÁLNÍ PARTNER
  CS n RGB
 • HLAVNÍ PARTNEŘI
  kooperativa img scicon 174 10 v1 Praha Prague CeskoJede MMMR Spolecne Stoleti
 • ZÁŠTITA A SPOLUPRÁCE
  msmt cus praha1
 • GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
  ceska televize
 • HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
  radiožurnál
 • OFICIÁLNÍ PARTNEŘI
    CEZ_variantyBGR-1.jpg specialized Nutrend 2018 Tick Tack logo AGROFERT HOCHTIEF Birell 2017
 • MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
  iVelo logo modre logo velo ntbs Cykloserver_NEW.jpg